Z życia szkoły - kwiecień 2018

 


DAWID KALINOWSKI FINALISTĄ OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O PAŃSTWIE I PRAWIE

11 kwietnia uczeń naszej szkoły Dawid Kalinowski z kl. 2B został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie.

Jest to bardzo prestiżowa olimpiada, której finał odbywa się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Aby walczyć o tytuł finalisty trzeba było znaleźć się wśród 30 najlepszych z całej Polski. Dawid na liście rankingowej dającej kwalifikacje do etapu ogólnopolskiego był 7.  Dzięki zdobytej pozycji uczeń otrzymał możliwość studiowania prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Gratulacje!!! Chociaż materiał wymagany od uczestników Olimpiady wydawał się bardzo trudny, okazało się, że  można pokonać tę przeszkodę. Zachęcamy na przyszły rok.

Opiekun: Halina Mazur

zdjęcie: Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie-Facebook


OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH 

W dniach 20-21 kwietnia 2018 roku odbył się etap okręgowy XLII Olipmiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Cudzynowicach dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczeń klasy IV G, Paweł Nowak w bloku Gastronomia, w którym wzięło udział 30 osób, zdobył III miejsce. Tym samym uczeń zakwalifikował się do eliminacji centralnych, które odbędą się w dniu 8 czerwca br. we Wrocławiu na Uniwersytecie Przyrodniczym. Ucznia przygotowywały nauczycielki; Weronika Fijoł i Małgorzata Bergel.

Eliminacje składały się z testu pisemnego, który obejmował cały zakres materiału przedmiotów zawodowych gastronomicznych. Z kolei w części praktycznej startujący musieli upiec rogaliki z ciasta krucho-drożdżowego, w odpowiedni sposób podać rosół, barszcz czy krem z dyni, a także odpowiedzieć na pytanie, gdzie odłożyć serwetę, jeśli na chwilę odchodzimy od stołu. Maksymalnie można było zdobyć 120 pkt - 60 za test i po 20 za trzy zadania w części praktycznej.
Zmagania uczestników oceniali eksperci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Lepiarczyka.


OLIMPIADA MEDIEWISTYCZNA

19 kwietnia uczennica kl. 3A Kinga Stankowicz była uczestnikiem II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej w Czersku Pomorskim.

Aby móc zaprezentować swoją wiedzę z historii średniowiecza w etapie centralnym, konieczne było uzyskać lokatę wśród 38 najlepszych uczestników z całej Polski. Kinga miała miejsce 9, co zostało wynagrodzone zaproszeniem na zmagania olimpijskie do Czerska.

Gratulacje!!!

Polecamy Olimpiadę na przyszły rok. Może są wśród Was pasjonaci średniowiecza? 

Opiekun: Halina Mazur


NIE TAKI KONKURS STRASZNY...

Konkurs historyczny…? Ponad 650 lat dziejów, około tysiąca stron materiałów do przejrzenia… Na pierwszy rzut oka wydawało się to prawie niemożliwe do opanowania, zwłaszcza dla kogoś, kto – delikatnie mówiąc – nie jest miłośnikiem historii i uczenia się na pamięć. Czasem jednak trzeba podjęć ryzyko i spróbować złapać byka za rogi. Tym bardziej, że nagroda, a właściwie nagrody, są więcej niż atrakcyjne: indeksy na wybrany przez siebie kierunek na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednej z czołowych uczelni w kraju.

Na szczęście podczas przygotowań okazało się, że wiele informacji powtarza się w różnych źródłach więc człowiek zapamiętywał je w zasadzie automatycznie. Chronologia po odrobinie wysiłku układała się sama, a i na zapamiętanie kilkunastu, prawie jednakowych, wąsatych obliczy znalazł się sposób. To, co początkowo wydawało się marzeniem, coraz szybciej zaczynało nabierać realnych kształtów i w końcu stało się rzeczywistością. 10 kwietnia, po przejściu wcześniejszych eliminacji, wzięłyśmy udział w finale XXII edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Dzień później, z rąk Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka i pani prof. dr hab. Elżbiety Górskiej, Dziekan Wydziału Filologicznego, odebrałyśmy wybrane indeksy – filologii arabskiej (Agata Dmytrzyk) i germańskiej (Katarzyna Wielgus).

Czy warto było przełamać swoje uprzedzenia i wziąć udział w tym konkursie? Jak najbardziej TAK!!! Wszystkich już zdecydowanych do udziału w przyszłorocznej edycji i tych jeszcze wahających się zachęcamy do kontaktu z panią Agnieszką Dmytrzyk, której bardzo dziękujemy za wsparcie, motywację i opiekę.

My już możemy zaczynać studia – wystarczy tylko zdać maturę...

W zmaganiach konkursowych uczestniczyły Agata Dmytrzyk z klasy 3B i Katarzyna Wielgus z klasy 4T. Uczennice przygotowywały się do konkursu pod okiem mgr Agnieszki Dmytrzyk.

Tekst: Agata Dmytrzyk 3B, Katarzyna Wielgus 4T
Zdjęcia 1-3 Agnieszka Dmytrzyk
Zdjęcia 4-6 Adam Koprowski, Biuro Prasowe UJ


OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Królewskie drzewa!
Wy pomniki żywe
ubiegłych czasów,
dęby miłościwe.
W. Pol

16 kwietnia po raz kolejny uczciliśmy pamięć Stanisława Pazgana - sędziego i naczelnika Sądu Grodzkiego, urodzonego w Myślenicach, zamordowanego w Katyniu.

Od 2011 roku szkoła realizuje program Katyń - ocalić od zapomnienia i rokrocznie przypomina kolejnym pokoleniom uczniów o bohaterstwie i cenie, jaką kiedyś płacono za bycie Polakiem.

Dąb zasadzony przy szkole to jeden z prawie pięciu tysięcy dębów rosnących obecnie na całym świecie i dokumentujących ludzkie losy.

W tegorocznych uroczystościach wzięły udział klasy pierwsze i drugie liceum i technikum. Przybliżona im została historia zbrodni katyńskiej i zmowy milczenia, którą przez dziesiątki lat objęty był ten temat. Postać Stanisława Pazgana wspominała w wywiadzie jego córka - pani Barbara Staniszewska.
Przy tablicy upamiętniającej Katyńczyka złożone zostały kwiaty i znicze.
Za uroczystość odpowiedzialne były mgr A. Dmytrzyk i mgr K. Żak.


KUŹNIA TALENTÓW

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, odbywający się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, to impreza o długiej tradycji i wielkim prestiżu. W tym roku odbyła się 63. edycja konkursu.
Każdego roku to wydarzenie kulturalne przyciąga rzesze młodych ludzi zafascynowanych teatrem, poezją śpiewaną i recytacją. Także w naszej szkole przeprowadzono eliminacje, które wyłoniły uczniów reprezentujących Małopolską Szkołę Gościnności na szczeblu powiatowym konkursu. Na tym etapie uczniowie stanęli do konfrontacji z innymi adeptami sztuki teatralnej i śpiewu z całego powiatu myślenickiego. Zwycięstwo w kategorii poezji śpiewanej zapewniła sobie Władysława Maniszewska z kl. 1A, wykonując piosenkę skomponowaną do jednego z wierszy Sergiusza Jesienina. Akompaniował jej Ernest Trokinsky z kl. 2G. Uczennicę przygotowywała mgr Małgorzata Pankalla. W turnieju recytatorskim Dominik Sikora z kl. 3B zajął II, a Szymon Cichoń III miejsce. Uczniów przygotowywała mgr Agnieszka Sala. Wszyscy wymienieni zakwalifikowali się do rejonowego etapu konkursu, który odbył się w Krakowie w dniach 9-10 kwietnia. W kategorii turnieju recytatorskiego Dominik i Szymon uzyskali wyróżnienie.
Pozostaje mieć nadzieję, że i w przyszłym roku na 64. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim nie zabraknie reprezentantów Małopolskiej Szkoły Gościnności.

Tekst: Agnieszka Sala


ZWOLNIENI Z TEORII PODBIJAJĄ MEDIA

W kwietniu ukazało się kilka artykułów i materiałów filmowych na temat działalności uczestników projektu "Zwolnieni z teorii". Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Czas na interakcję

audycja w KMY.pl https://www.facebook.com/KMYpl/videos/1923966244309869/UzpfSTE5Nzc5MDIxNDU4MTUwNDY6MjA3ODcyODEzNTczMjQ0Ng/

#No_Elo

#No_Elo. Uczniowie tłumaczą język młodzieżowy na polski - salon24.pl

https://www.salon24.pl/u/magazyn/861158,no-elo-uczniowie-tlumacza-jezyk-mlodziezowy-na-polski

Co znaczy kosmos, bajer i rwp? Tłumaczą uczniowie, twórcy bloga #No_Elo! - eska.pl

http://www.eska.pl/news/co_znaczy_kosmos_bajer_i_rwp_tlumacza_uczniowie_tworcy_bloga_no_elo/152361

Myślenice. Nie dla „elo”, tak dla „dzień dobry” i „cześć” - Dziennik Polski

http://www.dziennikpolski24.pl/region/myslenice/a/myslenice-nie-dla-elo-tak-dla-dzien-dobry-i-czesc,13137270/

zdjęcie: Katarzyna Hołuj Dziennik Polski


NIECODZIENNA LEKCJA GEOGRAFII

W dniu 10 kwietnia klasa 2A wraz z p. Sławomirem Maślanką wybrała się na lekcję geografii w terenie, której miejscem docelowym był rezerwat przyrody „Zamczysko nad Rabą”. Przemieszczaliśmy się fragmentem Małego Szlaku Beskidzkiego oraz mijaliśmy szlak Świętego Jakuba, prowadzący do jego grobu w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Na terenie rezerwatu mieliśmy możliwość zobaczyć ruiny kamiennej, cylindrowej baszty. Powstała ona prawdopodobnie w połowie XIII wieku i jak głosi legenda miała podziemne przejście, łączące ją z Zamkiem Dobczyckim. Wieża to służyła ochronie szlaku kupieckiego prowadzącego z Krakowa na Węgry. Lokalizacja baszty nie była przypadkowa. Została ona zbudowana w przełomowym odcinku Raby, gdzie dolina robi się bardzo wąska, co ułatwiało obrońcom zadanie. Obecnie przełom ten nosi nazwę „Luteranka”. Jak głosi legenda prawdopodobnie w czasach reformacji topiono w tamtym miejscu innowierców.

W drodze powrotnej udaliśmy się bezpośrednio nad rzekę Rabę, gdzie mieliśmy okazje dowiedzieć się cennych informacji o rzece, którą widzimy codziennie.
Do szkoły wróciliśmy z dotlenionymi mózgami i uśmiechami na twarzy, po jakże przyjemnej, niecodziennej lekcji geografii. Oby więcej takich zajęć ?
tekst: Patrycja Smok
zdjęcia: uczestnicy wycieczki


SIATKARKI 4 W MAŁOPOLSCE

10 kwietnia w Nowym Sączu reprezentantki naszej szkoły uczestniczyły w Finale Wojewódzkim Małopolskiej Licealiady w Piłce Siatkowej. Dziewczęta spisały się znakomicie zajmując wyskie czwarte miejsce. Walkę o brązowy medal przegrały z I LO z Tarnowa 2:1. Oprócz wymienionych drużyn w turnieju startowały zwyciężczynie rejonowych zawodów, zawodniczki renomowanych klubów i szkół sportowych: z Nowego Sącza, Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia.

Drużyna ZSP MSG występowała w składzie:

Natalia Sraga 4T
Daria Kędziora 3D
Zuzanna Kozak 2A
Klaudia Mieszczak 2A
Katarzyna Suder 2A
Aleksandra Kozak 2H
Ewa Zięba 2T
Justyna Kurek 3D
Kinga Hęcińska 1C
Anna Hanusiak 1G

Trenerem zespołu jest mgr Elżbieta Gablankowska

Tekst i zdjęcie: mgr W. Gablankowski


LICZBY RZĄDZĄ ŚWIATEM

5 kwietnia 2018 r. w Starostwie Powiatowym rozdane zostały nagrody dla laureatów XVI Powiatowych Zawodów  Matematycznych. Jak co roku w marcu uczniowie szkół średnich powiatu myślenickiego zmagali się z problemami matematycznymi w budynku Zespołu Szkół im. Średniawskiego . 

Zawody organizowane są przy współpracy nauczycieli matematyki wszystkich szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. W tym roku wzięło w nich udział 138 uczestników.

Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znaleźli się także uczniowie naszej szkoły:

Krężelok Emilia IIIC      III miejsce  kat. klas III     nauczyciel Henryk Stępniowski

Vitalii Derii II B             II  miejsce  kat. klas II      nauczyciel Renata Pitala

Keleberda Michał  IB     II  miejsce  kat. klas I       nauczyciel Joanna Holewa

Laureatom i nauczycielom gratulujemy.

Tekst i zdjęcie: mgr R. Pitala


II MAŁOPOLSKI KONKURS WIEDZY KRAJOZNAWCZEJ O REPUBLICE CZESKIEJ 

Anna Drąg z klasy 4T zdobyła 1 miejsce w II Małopolskim Konkursie Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej organizowanym przez Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie we współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism. 

Nagrodą w konkursie było zdobycie indeksu na dowolnie wybranym kierunku studiów prowadzonych w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego (Geografia, Turystyka i Rekreacja, Gospodarka Przestrzenna, Monitoring Środowiska Przyrodniczego) oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Czeską Centralę Ruchu Turystycznego Czech Tourism. 

Naszą szkołę na konkursie reprezentowali również Emilia Jąkała 4T i Daniel Filiciak 1B.

Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod opieką mgr Janusza Kalety.


VI SZKOLNY KONKURS LITERACKI
 
Zakończył się VI Szkolny Konkurs Literacki. Miło nam poinformować, że laureatkami tegorocznej edycji konkursu są (wg. kolejności alfabetycznej):
 
Dudzik Weronika - kl. II C - wiersz "Oni"
Drab Aleksandra - kl. III A - opowiadanie "TLK 71113"
Jabłońska Patrycja - kl. II T - opowiadanie "Rysopis szczęścia"

Dziewczyny wzięły udział w dwóch etapach konkursu, wykazując się talentem literackim.  Opowiadania i wiersze ich autorstwa można przeczytać klikając w linki poniżej. Laureatkom gratulujemy, a zainteresowanym treścią życzymy miłej lektury!

Dudzik Weronika - "Oni"

Jabłońska Patrycja -  "Rysopis szczęścia"

 

zdjęcie wprowadzające: pixabay
Dodała: AK
07.05.2018

zsp.edu.pl