Traktat o łuskaniu fasoli. Reminiscencje z IV Miedzynarodowego Konkursu Kulinarnego "Smak Gościnności" 2018

 

IV edycja Międzynarodowego Konkursu Gastronomicznego "Smak Gościnności" Małopolskie Produkty Regionalne i Tradycyjne organizowanego przez Małopolską Szkołę Gościnności w Myślenicach odbyła się 12 kwietnia 2018 r.

Tegorocznym tematem przewodnim konkursu była  Fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca.Temat konkursu wybrany został nieprzypadkowo. Małopolska jest regionem, w którym wciąż dużą wagę przywiązuje się do tradycji. To tutaj nadal żywe są zwyczaje ludowe, zachowały się stare odmiany roślin i rasy zwierząt, a żywność wytwarzana jest tradycyjnymi metodami. Województwo Małopolskie poszukuje możliwości podniesienia wartości tych produktów, które przyczyniają się do stworzenia różnorodności i stanowią część bogactwa kulturowego małopolskich obszarów wiejskich.
W Dolinie Dunajca panują doskonałe warunki naturalne do uprawy Pięknego Jasia: plantacje położone są dość nisko, dzięki temu pola osłonięte są od wiatru, na który roślina jest bardzo wrażliwa. Ich usytuowanie na madach rzecznych również jest korzystne dla tego gatunku – ze względu na zawartość składników przyswajalnych (przede wszystkim magnezu), odczyn gleby i ilości opadów. Do tego trzeba oczywiście dodać umiejętności producentów z Doliny Dunajca, za którymi stoi wiedza i doświadczenie wielu pokoleń. W Dolinie Dunajca na bazie fasoli rozwija się również bogata i oryginalna kuchnia, z fasoli robi się naprawdę wszystko od kiełbasy po wyskokowe napitki.
Nie dziwi więc, że w dniu 25 października 2011r. fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca została wyróżniona oznaczeniem Chronionej Nazwy Pochodzenia. Uprawnienia do produkcji fasoli z oznaczeniem Chronionej Nazwy Pochodzenia mogą otrzymać jedynie rolnicy uprawiający ją na obszarze 11 gmin leżących w dolinie rzeki Dunajec: Gródek nad Dunajcem, Zakliczyn, Wojnicz, Wierzchosławice, Radłów, Wietrzychowice, Tarnów, Pleśna, Żabno, Czchów i Gręboszów. Fasola Piękny Jaś jest więc jednym z tych tradycyjnych produktów regionalnych, które pomimo międzynarodowej sławy, wciąż warto promować.

Podczas finału IV edycji Konkursu swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście, wśród których zaleźli się między innymi Grzegorz Lipiec – członek ZarząduWojewództwa Małopolskiego, Józef Tomal – Starosta myślenicki, Radni Województwa Małopolskiego - Teresa Starmach i  Jacek Soska, przedstawiciele Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - prof. dr hab. Jacek Domagała, prof. dr hab. Renata Kostogrys i dr inż. Adam Florkiewicz, Dariusz Styrna -  Dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Stanisław Bisztyga, Wiceprezes Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Bożena Mayer-Gawron wicedyrektor Ośrodka Rozwoju  Edukacji, Piotr Serafin – zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Barbara Zych i Barbara Kłusek - Centrum Produktu Regionalnego w Rzuchowej,  Jacek Pająk - Dyrektor WUP, Kraków, dyrektorzy zaproszonych, partnerskich szkół oraz nasz gość specjalny Robert Makłowicz – podróżnik, kucharz, krytyk kulinarny.  Ponadto w jury zasiedli szefowie kuchni znanych restauracji i hoteli, specjaliści kulinarni, a także osoby reprezentujące jednostki współpracujące z Małopolską Szkołą Gościnności.

Główną ideą Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego "Smak Gościnności" jest promowanie i kultywowanie regionalnych i tradycyjnych produktów Małopolski, ochrona kulinarnego dziedzictwa kulturowego, a co za tym idzie - pogłębianie wiedzy na temat produktów regionalnych i tradycyjnych. Ponadto uczniowie mają okazję do rozwijania swoich zainteresowań zawodowych, pobudzania kreatywności i pomysłowości oraz indywidualnej oceny swoich umiejętności, a wszystko to w duchu mobilizującej rywalizacji.


„Udział w konkursie daje uczestnikom możliwość poszerzenia kulinarnych horyzontów oraz wyłonienie ukrytych talentów w dziedzinie sztuki kulinarnej. Jest to też świetna okazja do integracji szkół o tym samym profilu kształcenia” – mówił dyrektor MSG Jerzy Niedenthal.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 14 drużyn z Polski, Węgier, Hiszpanii i Rumunii. Młodzi i utalentowani kucharze z różnych stron Europy przez kilka godzin zmagali się z przygotowaniem konkursowego dania. Rywalizacja była wyjątkowo zacięta, a jury stanęło przed trudną do podjęcia decyzją. Komisja konkursowa reprezentowana przez jury techniczne (Marcin Dudek - szef kuchni QHotel,  Piotr Tuźnik – sous chef Galaxy Hotel, Paweł Wojtyga - szef kuchni Krakowskiej Szkoły Restauratorów, Janusz Knapik - Szef kuchni Novotel City West Kraków, Łukasz Grabowski - szef kuchni Dom weselny Allegra) oraz jury degustacyjne (prof. dr hab. Jacek Domagała UR Kraków , dr inż. Adam Florkiewicz  UR Kraków,  Małgorzata Ślusarczyk - kierownik do spraw gastronomii Novotel City West Kraków, Barbara Zych Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, Szymon Kohut- właściciel Krakowskiej Szkoły Restauratorów)  -

pierwsze miejsce przyznała:

Zespołowi Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Gdańsku reprezentowanemu przez Kacpra Serafińczuka i Wiktora Bałdygę. Uczniowie pod opieką p. Renaty Król- Klusek przygotowali zakąskę - Sernik z „fasoli” oraz danie główne - gołębia z fasolą i burakiem.

Kolejne miejsce na podium przypadło Zespołowi Szkół Gastronomicznych Nr 4
im .I Armii Wojska Polskiego w Łodzi, który reprezentowali  Norbert Szefer i Daniel Bauer. Pod opieką p. Ilony Pietrowskiej przygotowali jako zakąskę-  Assiette z fasoli (ptyś, lody custard, cappucino, gruszka, pszenica, pokrzywa) oraz danie główne, czyli fasolę, kaszankę, suskę sechlońską, zsiadłe mleko i gruszkę.

Natomiast miejsce trzecie po raz pierwszy w historii Konkursu zajęła Małopolska Szkoła Gościnności w składzie Michał Kurek i Emil Kasprzycki, którzy pod bacznym okiem p. Anny Stasik przygotowali zakąskę: łososia sous-vide z kremem z fasoli, kawiorem chrzanowym i gąbką bazyliową oraz danie główne: roladkę wieprzową w panierce ziołowej z kulkami z fasoli i chipsem z boczku w aromatycznym sosie.

W trakcie trwania Konkursu, oprócz gwarantowanych emocji związanych z oczekiwaniem na ogłoszenie najlepszych drużyn, organizatorzy zapewnili moc atrakcji m.in. wykład  prof. dr hab. Renaty Kostogrys z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, pokaz przyrządzania owoców morza w wykonaniu kucharzy krakowskiej restauracji Albertina oraz spotkanie z kucharzem, podróżnikiem i krytykiem kulinarnym -  Robertem Makłowiczem.

Wyróżnienie w IV Międzynarodowym Konkursie Kulinarnym „Smak Gościnności” 2018 wiązało się nie tylko ze spełnieniem ambicji i uznaniem talentu kulinarnego przez autorytety świata kuchni, ale również z wyjątkowo bogatymi nagrodami ufundowanymi przez partnerów i sponsorów konkursu. Oprócz gadżetów i upominków książkowych przygotowanych przez Województwo Małopolskie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, MARR, Wisłę Kraków S.A., Małopolską Szkołę Gościnności, Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, wręczono także nagrody rzeczowe ufundowane przez firmy Bounduell, Prymat, Farutex, Unilever, InterArma, RomaGastro, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz vouchery na szkolenia w Krakowskiej Szkole Restauratorów o łącznej wartości 4800 zł, vouchery pobytowe w hotelach Mercure Kraków Stare Miasto, Novotel City West, Ibis Kraków oraz  restauracji hotelu Galaxy.

Dodatkowo Radny Woj. Małopolskiego Jacek Soska przygotował wyjątkowo na tę okazję puchary, które zostały wręczone wybranym zespołom.

Patronat honorowy nad IV edycją Konkursu sprawował Marszałek Województwa Małopolskiego, Małopolski Kurator Oświaty, Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej oraz Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice. Patronat medialny to między innymi Radio Kraków, miesięcznik "Przegląd Gastronomiczny", Dziennik Polski oraz Myślenice iTV Telewizja Internetowa.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy okazali nam wsparcie i pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia. Największe podziękowania należą się jednak nauczycielom i uczniom zaangażowanym w wydarzenie – bez nich ta inicjatywa nie miałaby sensu! – podkreśla dyrekcja szkoły.

Tekst: A. Ambroży
Zdjęcia: K. Firek, kl. 3H

Dodała: AA
16/04/2018

zsp.edu.pl